WIRUSOOCHRONA

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych dzieci oraz ich rodzin, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na terenie województwa śląskiego zorganizował akcję informacyjno-edukacyjną pt. Wirusoochrona.

Akcja miała na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.
Akcja informacyjno - edukacyjna Wirusoochrona została przeprowadzona w dniach od 4 do 15.10.2021 roku, także w naszej w szkole.  Akcją objęto 161 uczniów, łącznie 9 klas, a zatem została ona przeprowadzona z udziałem wszystkich klas I-III.

Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się: co to są wirusy, jakie są ich rodzaje, w jaki sposób możemy się zarazić wirusem i jak szybko się on rozprzestrzenia, jak rozpoznać jego objawy i jak należy się zachowywać, kiedy czujemy się chorzy. Poznali zasady jakie należy stosować w trakcie trwania pandemii, dowiedzieli się jak poprawnie zakrywać usta i nos podczas kichania lub kaszlu oraz jak dokładnie myć ręce. Zostali także poinformowani o zakazie przynoszenia zabawek z domu oraz o posiadaniu własnych narzędzi plastycznych.

Uczniowie klas I-III podczas zajęć brali udział w zabawie ruchowej do muzyki czyścioszek.  Tworzyli dialogi z wykorzystaniem wiersza pt.: Doktor niedźwiedź oraz szablonów kukiełek, przygotowywali zdrowe jedzenia z owocowo-warzywnymi dodatkami, wykonywali prace plastyczne na temat  Jak chronić się przed wirusem oraz Rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii, tworzyli piramidę zdrowia, układali odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości podstawowych zasad higieny osobistej, wspólnie ćwiczyli prawidłowe i skuteczne mycie rąk,

Rozmawiali także na temat:
- Dlaczego i kiedy należy dokładnie myć ręce wodą i mydłem?
- Dlaczego należy się szczepić?
- Dlaczego należy unikać dużych skupisk ludzkich i zachować odstęp od innych osób podczas spaceru, zakupów. Itp.?
- Dlaczego należy zasłaniać nos i usta maseczką?
- Dlaczego należy unikać dotykania okolic nosa, ust i oczu?

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonych zajęć. Wykazywali się dużym zainteresowaniem tematyką zdrowia. Okazało się, że niektórzy uczniowie posiadali dość obszerną wiedzę na temat higieny i systematycznie stosowali ją w praktyce. Mamy nadzieję, że po tych zajęciach wszystkie uczestniczące w akcji Wirusoochrona dzieci będą wykorzystywały zdobytą wiedzę w codziennym życiu.